Nabycie kryptowalut można udokumentować w dowolny sposób
Zestawienie wygenerowane z danej platformy internetowej osobno dla każdej z transakcji w dacie nabycia kryptowalut wystarcza do wykazania, że skarżący poniósł wydatki uznawane za koszty uzyskania przychodu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 maja 2021 r. (II FSK 3796/18).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą rozszerzył o kupno i sprzedaż walut wirtualnych. Przychody uzyskiwane w ramach działalności są przez niego rozliczane podatkiem liniowym, natomiast przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dla potrzeb rozliczeń w zakresie podatku dochodowego podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, która służy do ewidencjonowania operacji gospodarczych dotyczących przychodów oraz kosztów z kupna i sprzedaży kryptowalut.
Zdaniem podatnika, zakup kryptowaluty za środki płatnicze, w celu ich dalszej odsprzedaży, należy uznawać za zakup towarów. Właściwe jest zatem wykazywanie przychodów oraz kosztów z kupna i sprzedaży walut wirtualnych w kolumnie 10 pkpir w dacie ich nabycia. Przedsiębiorca odpowiednio wykazuje przy tym przychody oraz koszty na podstawie wygenerowanego zestawienia transakcji z danej platformy internetowej osobno dla każdej transakcji w dacie nabycia kryptowalut. Jedynym dowodem przeprowadzenia transakcji są zestawienia wygenerowane z platformy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta